Zelina World

www.zelinaworld.com

Príbeh značky

Ahojte, volám sa Alex Zelina a značka ZELINA je projektom, v ktorom sa venujem tvorbe rastlinných terárií – svetov. Volám ich svety, pretože pre mňa nie sú len ozdobnými rastlinnými teráriami. Každé z nich dotváram postavičkami a miniatúrami na príbeh s myšlienkou.

Príroda ma fascinuje. Jej sila, nepredvídateľnosť, kolobeh, nádhera. Hnevá ma však, ako jednoducho sa k nej dokážeme obrátiť chrbtom. Vytláčame ju z našich životov, ničíme ju, jednoducho na ňu kašleme. Ako by sme si neuvedomovali, že sme jej súčasťou jej existencie. Nie ona našej. My jej.

Ako maliar a profesionálny vizuálny umelec s týmito myšlienkami pracujem len nepriamo, len ako s inšpiráciou. Pri tvorbe svetov ich však dokážem pretaviť do konkrétnej formy, vzdať prírode poctu, vyjadriť sa k nášmu vzťahu s ňou. Odraziť môj postoj v drobnom, živom mikropríbehu.

Zaujímajú ma však aj bežné, viac či menej absurdné situácie z každodenného života. Rád sa pozerám a vnímam, milujem pocity a nálady, ktoré môžem spracovať. A cez svety ich priniesť napríklad aj k vám domov.

Svety vnímam ako veľmi živé umelecké médium, ktoré dokáže rozprávať. Svety nie sú len peknou ozdobou na polici alebo parapete, ale nesú obsah, ktorý reaguje na život okolo nás. Ten môže byť hocičím – chlap kričiaci na strom, havária v džungli, poľovník a umierajúci jeleň. Svety sú ako život – smutné a veselé, no hlavne skutočné a živé.